Ana SayfaBebek SağlığıYenidoğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunlara da Göz Atın

Bebekmamasi.Org

Bebek Maması

Painter

Bebek maması, özgün bir platform olup piyasadaki tüm yerli ve yabancı menşeli bebek maması, bebek devam sütü, bebek takviye gıdaları hakkında incelemelerde bulunarak ziyaretçilerine en doğru bilgileri sunar.

Yenidoğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler, ilerleyen dönemlerde de bebeğin sağlığını doğrudan etkiler. Bu nedenle özel bir hassasiyetin gösterilmesi gerekir.

Bebekler hassas ve savunmasız canlılardır. Bu nedenle bebeklere karşı çok çok dikkatli ve nazik davranılması gerekmektedir.

Yenidoğan bebeklerde 1 yaşına kadar bazı hassas durumlar meydana gelir. Bu durumlarda panik yapmamalı ve özenle davranmalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler

Yenidoğan bebekler, hem hassas oldukları hem de hastalıklara karşı daha korumasız oldukları için annelerin bu konuda son derece dikkatli olmaları gerekir.

Yapılacak yanlış bir işlem, kulaktan dolma bilgilerle yapılacak bir hareket, bebeğin sağlığını doğrudan etkileyebilir.

Uzmanlar, yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verirken, annelerin bu konularda son derece dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

1- Göbek Bakımı

Göbek Bakımı

Yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi, göz bakımıdır. Düzenli göz bakımı yaptırmak, bebeğin enfeksiyon kapmasını önler.

Hastaneden ayrılmadan önce doktorunuz, bebeğin göbek bakımının nasıl yapılacağı konusunda sizleri ayrıntılı olarak bilgilendirir. Fakat anın heyecanıyla bakımı nasıl yapacağınızı unutabilirsiniz.

Göbek bakımında dikkat edilmesi gerekenler;

Göbek ve göbek çevresinin temiz ve kuru kalması gerekir.

Her gün, günde 1-2 kez göbek kordonunun dip kısmı hekimin önerdiği şekilde temizlenmelidir.

Göbek deliği bezin dışında bırakılmalıdır.

Göbek, 1-2 hafta içinde kendiliğinden düşer.

Düştüğünde sızıntı şeklinde kanama görülebilir.

2- Tırnak Kesimi

tırnak bakımı

Yeni doğan bebeklerin el tırnakları çok hızlı uzar. Bebeğin tırnakları çoğunlukla dünyaya geldiği esnada uzun olur. Henüz kendi hareketlerini kontrol edemeyen bebek, bu dönemde tırnakları ile kendine zarar verebilir.

Bu yüzden el tırnaklarının haftada bir, ayak tırnaklarının ise ayda bir kez kesilmesi gerekir. Bebeklerin tırnakları zaten yumuşak yapıda olsa da banyo sonrasında daha da yumuşar. Dolayısıyla tırnak bakımını banyodan sonra yapmak işinizi kolaylaştırır.

Ayrıca emzirme sırasında da bebek rahat ve gevşemiş olur. Emzirme ya da uyku sırasında da bebeğin tırnakları kesilebilir. Tırnakların bebeklere özel tasarlanmış tırnak makaslarıyla kesilmesi daha kolaydır.

El tırnakları yuvarlatılarak, ayak tırnakları ise düz kesilmelidir. Böylece bebeğin ayaklarında tırnak batması gibi problemler oluşmaz.

Uzmanlar, yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler konusunda tırnak kesimine özel bir hassasiyet gösterilmesini söylüyor.

3- Banyo

Banyo

Genel olarak yeni anne olmuş kadınlar, bebeklerinin sürekli temiz kalması için banyo yaptırmanın doğru olduğunu düşünürler.

Fakat uzmanlar, yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler konusunda banyo bakımına özel bir yer ayırırlar.

Bebeğin her gün yıkanmasına gerek yoktur. Bez değişiminden sonra bölgesel temizliğin güzel bir şekilde yapılması yeterlidir. Göbek kuru tutulduğu sürece göbek düşene kadar bebeğin yıkanmasında bir sakınca yoktur.

Ancak göbeğin ıslanması, göbeğin düşmesini geciktirir. Bu yüzden bebeğin göbeği düşene kadar yıkanması uygun görülmez. Bebeğin ilk banyosunun göbek düştükten 1 gün sonra yapılması daha uygundur. Bebekler banyo sırasında rahatlar.

Bu yüzden banyo öncesinde bebeğin aç ya da tok olması önerilmez. Banyo, tercihen uyku saatinden önce yapılabilir. Bu durum bebeğinizin daha rahat bir uyku uyumasına yardımcı olur.

Banyo sırasında ortam ısısı 25 derece olmalıdır. Suyun sıcaklığı ise ebeveynin kolunun iç kısmını suya sokulmasıyla ayarlanabilir.

4- Ağız Bakımı

Ağız bakımı

Ağız bakımı da göz bakımı gibi kaynatılmış ve ılıtılmış suyla yapılmalıdır. Temiz suya batırılan temiz bir parça tülbent iki parmağa sarılır. Yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan ağız bakımı, bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

Damak dahil olacak şekilde bebeğin ağız içi mukozası silinir. Eğer pamukçuk varsa, karbonatlı su hazırlanır ve günlük temizlik karbonatlı su ile yapılır. Ağız bakımını gerçekleştirerek dikkatli olun ve bebeğinizin canını acıtmamaya özen gösterin.

5- Bebek Masajı

Bebek masajı

Bebek masajı anne-bebek arasındaki duygusal bağı geliştiren ve daha çok yakınlaşmayı sağlayan güçlü bir iletişim yoludur. Masaj bebek için onu sakinleştiren ve rahatlatan, bedensel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyen keyifli bir etkinliktir.

Masaj, dokunma uyarısıyla vücutta bir dizi olayı başlatır. Gaz ve dışkılama problemi yaşayan bebeklerde inanılmaz rahatlama sağlar. İnsülin salgısını artırır, bu da gıdaların emilimini artırarak gelişimi hızlandırır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dolaşımı aktive ederek kalbi, solunum ve sindirim sistemini rahatlatır. Eğer bebeğiniz uyku konusunda problem yaşıyorsa, masaj uyuması için iyi bir yöntemdir. Genelde masajdan sonra bebekler derin bir uyku çeker.

6- Gaz Çıkarma

Gaz çıkarma

Bebeğin emerken yuttuğu havayı çıkarması, onu rahatlatacaktır. Emzirmenin ortasında ve sonunda gazını çıkarmak uygun olur, çünkü yuttuğu hava bebeği rahatsız ederek daha fazla emmesine engel olabilir.

Gazını çıkarmak için, bebeği omzunuzun üstüne veya kucağınıza yatırın veya kucağınızda oturtun, usulca sırtına vurun veya sırtını sıvazlayın.

Çoğu bebek, gaz çıkarırken emdiğinin bir kısmını da çıkarabilir. Bu gerçek bir kusma değildir, endişe etmenize gerek yoktur. Sadece kendi giysinizi bir mendille korumanız yeterli olacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılarımız

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]