Ana SayfaGebelikGebelikte 2. Hafta | İkinci Hafta Belirtileri Nelerdir?

Bunlara da Göz Atın

Bebekmamasi.Org

Bebek Maması

Painter

Bebek maması, özgün bir platform olup piyasadaki tüm yerli ve yabancı menşeli bebek maması, bebek devam sütü, bebek takviye gıdaları hakkında incelemelerde bulunarak ziyaretçilerine en doğru bilgileri sunar.

Gebelikte 2. Hafta | İkinci Hafta Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte 2. hafta, diğer haftalara göre daha farklıdır. Bunun nedeni ise kadın doğum doktorlarının, hamileliğin başlangıç noktasını, son adet gününün ilk gününü  baz alarak hareket etmeleridir.

Adet gecikmesi yaşayan bir kadın acaba ben gebe miyim? diye düşünebilir. Tabi aklına ilk gelecek şey tabi ki de evde bir gebelik testi yapmaktır. Bazen gebelik testi de kesin sonuç vermeyebilir. En sağlıklı şey bir sağlık kuruluşunda kan testi vermektir.

Gebelikte 2. hafta

Gebelikte 2. Hafta, Bebek Belli Olur mu?

Gebelik 2. haftada, alınan idrar örneği ya da kan tahlili ile pozitif sonuç ile kendini gösterir.

Hamileliğin ilk iki haftası diğer hamilelik süreçlerinden daha farklı bir seyirdedir. Bunun tek nedeni ise, kadın doğum doktorlarının, hamileliğin başlangıç noktasını, son adet gününün ilk gününü baz alarak hareket ederler. Yani hamileliğin başlangıç noktasını, adet gününün son gününe göre karar verirler.

Başlangıç gününü, kesin olmayan ovulasyon ya da döllenme tarihini kesin bilmediklerinden dolayı adet döneminin son gününe göre hamileliğin başlangıç gününe karar kılarlar. Bir haftalık gebelik süreci için kesin hamile gözüyle bakılmaz çünkü bu süreçte, hala adet döngüsü içinde olduğu var sayılmaktadır. Adet döngüsünün gidişatının süresine ve uzunluğuna göre, dördüncü haftaya kadar hamilelikten bahsetmek doğru olmayabilir.

Gebelikte 2. Hafta, Kan Tahlili ile Gebelik Anlaşılır mı?

Gebelikte 2. hafta, hamilelik ultrasonda belli olur mu? Hamilelik ultrasonda ne zaman belli olur?

İki haftalık hamilelik ultrasonda kesin olarak görünmemektedir. En erken vajinal ultrasonla 4,5 ile 5 haftalık iken görünebilir. Karın bölgesinde ise erken 6 haftalık iken anlaşılabilir.

İki haftalık gebelik idrar tahliliyle çıkar mı? İdrar tahliliyle iki haftalık gebelik belli olur mu?

Doktorunuz kesin sonuç için idrar tahlilinin yanında kan tahlili de yapmaktadır. Buna göre kesin kararı vermektedir.

İki Haftalık Bebek Anne Karnında Nasıldır?

Gebelikte 2. hafta, anne adaylarının pek az kısmında kramp ağrıları yaşanır. Bu ağrılar pek normaldir. Çünkü ağrıyan bölge yumurtlamanın tam da olduğu bölgedir.

Yumurtlamanın olduğu bölgeden rahme (uterus) doğru yumurta ilerlemektedir ve ağrıların tek nedeni de tam olarak hareket eden döllenmiş yumurtadır.

Tüm gebe kadınlar bu ağrıyı yaşamaz elbette. Kimi şiddetli ağrılar yaşarken kimi de hafif bir düzeyde bu ağrıları yaşamaktadır.

Henüz çok küçük bir boyutta olan döllenmiş yumurta bu süreçten sonra rahim içinde kalarak, burada gelişmeyi sürdürecektir.

İki Haftalık Gebelikte Kan Değerleri Kaç Olmalıdır?

Hamilikte beta değerinin çok önemli oluğu vurgulanmaktadır. Bunun için pek çok anne adayının üzerinde durduğu bir noktadır. Beta kan değerinin kaç değerinde olması gerektiğini merak etmektedir. İki haftalık gebelikte beta hcg değeri 50-500 değeri arasında olması beklenmektedir.

Gebeliğin İkinci Haftasında Bebek Gelişimi

Tek hücreli iken zigota dönüşen döllenmiş yumurta bölünmeye sürekli devam eder ve blastokist  (tomurcuk) haline gelir. Blastokist yani tomurcuk halinde olan zigot (döllenmiş yumurta) rahme doğru ilerler.

Gebeliğin ilk iki haftasında bebeğin cinsiyetini merak eden ebeveynler olabilmektedir. Lakin bu ilk haftalar bebeğin cinsiyeti genetik olarak belli olsa da tıbbi olarak bu ilk haftalar cinsiyet belli olamamaktadır. Bebeğin cinsiyeti en erken olarak 13. Haftada kendini belli etmektedir.

Gebelikte 2. hafta belirtileri ve değişimleri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Gebelikte 3. Hafta Belirtileri

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılarımız

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]