Ana SayfaAnne & Bebek SağlığıGebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunlara da Göz Atın

Bebekmamasi.Org

Bebek Maması

Painter

Bebek maması, özgün bir platform olup piyasadaki tüm yerli ve yabancı menşeli bebek maması, bebek devam sütü, bebek takviye gıdaları hakkında incelemelerde bulunarak ziyaretçilerine en doğru bilgileri sunar.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler, hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önem taşıyan konulardır.

Hayatımızda belki de en hassas olduğumuz dönem gebelik dönemi olabilir. Öncesinde alınan kararlar, karar verme süreci ve gebelik döneminden sonrasını düşününce ortaya çıkan endişeler birleşince, gebeliğin getirdiği hassasiyetle birlikte her şey çok daha zormuş gibi gözükebilir.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Sağlıklı bir gebelik geçirmek için pek çok bilgi ve pek çok tavsiye bulabilirsiniz. Peki, asıl iyi gelecek olan şeyin kendiniz olduğunuz söylesek?

Dışarıdan edindiğiniz bilgi ve tavsiyelere harfi harfine uymak, zaman zaman size güçlük çıkarabilir. Tek bir insan tipi olmadığı gibi, gebelik de her kadında dahi farklılıklar gösterebilir.

En basit yönüyle günlük egzersizleri örnek olarak gösterebiliriz. Gebeliği rahat geçen bir kadın, gerekli egzersizleri de çok rahat şekilde yapabilir fakat gebeliğinde risk bulunan bir anne adayı için egzersizler ekstra risk faktörü olabilir.

Verilen temel tavsiyelere bağlı kalarak, doktorunuzun gözetiminde ve kendinize özen göstererek, gebeliği rahat bir şekilde atlatabilir ve doğum için hazırlık yapabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik döneminde, anne adaylarının hayatları tamamıyla değişir desek abartmış olmayız. Başta beslenme düzeni olmak üzere, uyku düzeni, hareket hali, vücut sağlığı gibi pek çok durumda değişiklikler görülür. Uzman kontrolünde olduğu ve bu problemler aşırıya kaçmadığı takdirde normaldir.

Gebelik döneminde yoğun şekilde değişen hormon dengesi, aslında var olmayan bir problemi bile birden ortaya çıkarabilir.

Gebelik dönemini rahat bir şekilde geçirebilmek için gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında kaleme aldığımız bu yazımızı okuyun.

  • Beslenme düzeni
  • Egzersiz planı
  • Yürüyüşler
  • Uyku düzeni ve yatış pozisyonları
  • Kıyafetler
  • Yolculuklar
  • İlaç kullanımı

1- Beslenme Düzenine Dikkat Edin

Gebelik döneminde beslenme

Gebeliğin kolay bir süreç olmadığını deneyimli anneler bilir. Deneyimsiz anneler de gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi edinmelidirler.

Gebelik döneminde en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri beslenme düzenlidir.

Günlük rutin hayatımızda zaten dikkat etmemiz gereken en önemli faktörlerden biri beslenme konusudur. Gebelik dönemiyle birlikte gelen diğer sorumluluklarla, beslenme düzeninin tekrar gözden geçirilmesi ve dikkatlice düzenlenmesi gerekir.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme şekli benimsenmelidir. Saatli yemek yemek ve kontrollü beslenmek, hamilelik esnasında fazla kilo alımının da önüne geçer.

Kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Mide, hamilelik sırasında her zamankinden çok daha hassas olacağı için bu tür içecekler zamanla daha büyük problemlere yol açabilir.

Uzman kontrolü altında ek gıdalar ya da takviye vitamin alımları aksatılmamalıdır. Özellikle kalsiyum ve kan değerleri sık sık kontrol edilmelidir. Bunlar yönünden eksik bir beslenme düzeni hem anne için risk oluşturur hem de bebek için tehlikeli olacaktır.

2- Egzersiz Planı Oluşturun

Gebelik döneminde egzersiz

Gebelik döneminde en çok şikayet edilen durumlar vücut ağrıları ve tutulmalardır. Bu yüzden uzmanlar, gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler konusuna egzersiz planını eklemeyi de öneriyor.

Öncesinde doktorunuza danışarak yaptığınız hafif egzersizler, sizi doğum aşamasına da daha iyi hazırlayacaktır.

Egzersizlerin asıl amacı, vücut esnekliğini yeniden kazandırmak ve vücutta oluşan ağrıların engellenmesidir. Hamilelikle birlikte kısıtlanan hareket kabiliyeti, ufak egzersizlere zaman içerisinde daha rahat hareket etme yönünde değişecektir.

Rahat bir pozisyon alarak, kontrollü ve sakin hareketlerle gerçekleştirdiğiniz esneme hareketleri, gün içerisindeki hareketlerinizde ve gebelik esnasında oluşacak kramplarınız konusunda büyük etki gösterecektir. Kasların açılmasını sağlamak, krampları azaltır.

Yine kontrollü şekilde yapacağınız açma germe hareketleri ile de hem günlük egzersiz ihtiyacınızı karşılamış hem de haftalık olarak düzenli şekilde yaptığınız bu hareketlerle doğum sürecine hazırlanmış olursunuz.

Düzenli şekilde yapılan egzersizlerin, doğumu kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Doğum sırasında kullanılması gereken kasların kuvvetlendirilmesi, doğumu kolaylaştıracağı gibi, bebek için de faydalı olacaktır.

3- Düzenli Yürüyüşler Yapın

Gebelik döneminde yürüyüş

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasında düzenli yürüyüş yapmak da var.

Beslenme ve egzersiz planını doğru şekilde yürütürken aynı zamanda gün içinde hareket halinde kalmaya özen gösterin.

Kendinizi yormadan ve yıpratmadan, zorlanmayacağınız müddetçe hareket halinde kalmanız, gebeliğin ilerleyen aşamalarında size katkı sağlayacaktır. Fakat riskli gebelik geçiren anne adayları, mutlaka uzman önerilerine dikkat etmelidir.

Günde yarım saat kadar yapacağınız akşam yürüyüşleri, hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Çok sıcak ya da çok soğuk havalarda dışarıda bulunmamaya ve yüksek tempolu yürüyüşler yapmamaya dikkat edilmelidir.

Yürüyüşler, bacak kasları ve kalça kaslarını kuvvetlendirmesi açısından aynı zamanda doğum için hazırlık da sayılabilecek bir egzersizdir olmasının yanında gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenlerdir.

4- Uyku Düzeni Ve Yatış Pozisyonları

Gebelik döneminde uyku

Gebeliğin ilk zamanlarında pek problem oluşturmasa da ilerleyen haftalarda uyku düzeninde bozulmalar görülebilir. Bunun sebebi ise, hormonların yoğun şekilde değişmesinden dolayı fazla uyku isteği hissetmektir. Gün içerisinde fazla uyuyan anne adayları, gece uyumakta zorluk çekebilir.

Yatış pozisyonları da yeni gebelik sürecinde sorun yaratmasa da ilerleyen aylarda bir problem olarak önünüze gelebilir.

Anne adayının karnı büyüdükçe uyurken alabileceği pozisyonlar da o kadar kısıtlanır. En iyi çözüm olarak sırt üstü uyunabilir ya da hamilelik dönemleri için özel olarak üretilen uyku yastıklarından edinilebilir.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasına alınan bu madde de anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir.

Uyku düzeni açısından, gün içerisinde fazla uyumamaya dikkat edilmesi, gece uykusunun da alınabilmesi açısından yarar sağlar.

Gün içerisinde dayanamayan anne adayları, öğlen uykusu olarak adlandırılan uyku düzenlerini günlük hayatlarına ekleyebilirler. Gün içerisinde uyku saati 2 saati geçmediği sürece gece uykusunu almaları da mümkün olur.

5- Doğru Kıyafet Giyin

Gebelik döneminde kıyafet seçimi

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer konu da kıyafetlerdir. Birçoğumuz farklı şekillerde giyinip farklı tarzlar denemeyi severiz ve bundan memnuniyet duyarız. Fakat gebelik döneminde işler biraz değişiyor.

Her zaman beğenerek giydiğimiz kıyafetler bir süre sonra sıkmaya başlıyor. Olsun, biz yine de giyeriz. Desek de, gebelik harici bir dönemde tolere edebileceğimiz durumlara, gebelik sürecinde katlanamayabiliriz. Dar ve sıkı kıyafetler canınızı her zamankinden fazla sıkabilir.

Gebelik esnasında yerli yersiz vücutta oluşan şişkinlikler maalesef bütün bunlara izin vermez. Daha bol ve daha rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle ilerleyen aylarda ve karnınız büyüdükçe dar pantolonlar ve dar kışlık kıyafetler acı vermeye başlayabilir.

6- Seyahatleri Kısıtlayın

Gebelik döneminde yolculuk

Gebelik döneminde uzun yolculuklar yapmak her anne adayı için risk taşır. Mümkün olduğunca kısa yolculuklar ya da bol dinlenmeli yolculuklar yapılmalıdır.

Gebeliğin ilerleyen aylarında ise mutlaka bir uzmana danışarak yolculuğa çıkılmalıdır. Çünkü vücudun vereceği tepkiler aydan aya bile farklılıklar gösterebilir.

Yolculuk esnasında yaşanan sarsılmalar bebeği ve anne adayını tehlikeye sokabilir. 2 saatten daha uzun süre olacak yolculuklar için anne adayının ve bebeğin sağlığı için durumu kontrol edilmeli ve doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veren uzmanlar, özellikle seyahat konusunda anne adaylarının kendilerini kısıtlaması gerektiğini söylüyor.

7- Doktorunuzdan Habersiz İlaç Kullanmayın

Gebelik döneminde ilaç kullanımı

Gebelik dönemi, ciddi bir süreçtir ve bu dönemde kafanıza göre ilaç kullanmamanız gerekir. Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli madde budur.

Aslında sadece gebelik dönemi için değil hiçbir zaman kafamıza göre ilaç ya da takviye kullanmamalıyız. Fakat gebelik döneminde bebeğinizi de düşünerek hareket etmek zorundasınız.

Uzman tavsiyesi dışında herhangi bir ilacı kullanmanız kesinlikle tehlikelidir. Bu ilaç, önemsemediğiniz bir ağrı kesici olsa bile risklidir.

Ek gıda ya da takviye vitaminler için de aynı konu geçerlidir. İhtiyacınız olduğunu düşünerek başladığınız her takviye ya da her ek gıda yara sağlamaz. Bunların tümü, uzman kontrolünde tavsiye edilmesi ve bundan sonra kullanılmaya başlanması gereken desten ürünlerdir.

Sadece vitamin olarak düşünülen takviyeler, vücudun ihtiyacı olmadığı takdirde kullanıldığı zaman, doz aşımı yaratabilir ya da farklı tepkimelere neden olabilir. Bu yüzden özellikle hamilelik döneminde dışarıdan alınacak ilaçlara, bu bir vitamin olsa da dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak;

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda gerçekten başarılı olabilir ve üzerinize düşeni yaparsanız hem gebelik döneminiz iyi geçer hem de bebeğinizin sağlığını da korumuş olursunuz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılarımız

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]