Ana SayfaAnne & Bebek SağlığıAnne Sütü İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bunlara da Göz Atın

Bebekmamasi.Org

Bebek Maması

Painter

Bebek maması, özgün bir platform olup piyasadaki tüm yerli ve yabancı menşeli bebek maması, bebek devam sütü, bebek takviye gıdaları hakkında incelemelerde bulunarak ziyaretçilerine en doğru bilgileri sunar.

Anne Sütü İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Anne sütü bebekler için çok önemli bir besindir. İlk 6 ay çocuklar sadece anne sütünden beslenir. Anne sütünde bebeklerin bütün ihtiyacını karşılayacak besin grupları bulunur.

Aynı zamanda emzirme esnasında anne ve bebek arasında özel bir bağ kurulur. Bu bağ anne ve bebek arasındaki enerjiyi yükseltir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü

Anne sütünün faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruması, ağız ve diş sağlığını koruması, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması gibi birçok faydası bulunmaktadır. Peki, anne sütünün diğer faydaları nelerdir?

 1. Emzirme sayesinde anne ve bebek arasındaki bağ daha güçlü olur ve bu sayede bebek sağlıklı bir kişilik kazanılır.
 2. Bebeklerin sağlıklı büyümesine ve zekasının gelişmesine yardımcıdır.
 3. Bebeklerin huzurlu olmasına yardımcı olur.
 4. Bebeklerin rahat şekilde uykuya geçmelerine yardımcı olur.
 5. Bebeğe olan faydalar dışında, emziren annenin hamilelik sırasında aldığı kiloları daha rahat vermesine yardımcı olur.
 6. Annenin meme ve yumurtalık kanseri, menopoz sonrasında osteoporoz ve kalça kırığı olma riskinin azalmasını sağlar.

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne Sütü Neden Önemlidir?

Anne sütü, annenin kendi bebeği için özeldir, çünkü yenidoğan bebeğin sindirim sistemine ve böbreklerine uygun yoğunlukta, içerikte ve protein oranındadır. Ayrıca gerekli vitamin ve mineralleri de içermektedir.

Prematüre doğan bebeklerin anne sütünün özellikleri, bebeğin gelişimine göre farklı besin değerlerine ve özelliklere sahiptir. Bu nedenle, anne sütü bebeğin ilk 6 ayda gelişim ve büyümesine oldukça fazla katkı sağlar.

İlginizi Çekebilir: Yenidoğan bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler

Her annenin sütü aynı içeriğe sahip değildir. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan eksikleri tamamlamaya ve bebeği hastalıklara arşı korumaya yönelik bir içeriktir. Bu nedenle her bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir.

Bebekler Kaç Yaşına Kadar Anne Sütü Almalı?

Anne sütü, bebekler için en iyi ve en doğal besindir. Anne sütü, normal doğum haftasında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını 6 ay tek başına karşılayabilir.

Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 1 yaşına kadar devam edilmesi önerilir. Bu süre kimi bebekte 2 yaşına kadar devam ederken kimi bebekte ise 3 yaşına kadar devam etmektedir.

Anne Sütü Almayan Bebeklerde Görülen Sorunlar

Sindirim sistemi, enfeksiyonlar için koruyucu maddeler içerdiğinden anne sütü almayan bebekler sık sık enfeksiyonlara yakalanır. Orta kulak iltihabı riskini anne sütü alan bebeklere göre daha fazladır. Bazı kronik hastalıkların oluşma riski anne sütü almayan bebeklerde daha fazladır. (Tip 1 Diyabet, Çölyak hastalığı, Obezite, Koroner Kalp Hastalıkları gibi)

Bebeğin ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan anne sütü alınmadığında, dikkat azlığı sendromu, ilgisizlik gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Anne sütü almayan bebekler daha sık ağlarlar.

İlginizi Çekebilir: Anne bebek iletişimi nasıl olmalıdır?

Anne Sütü Almayan Çocukların Beslenmesi

Anne sütü verilemeyen çocuklara mümkünse hazır mama, değilse hayvan sütleri verilebilir. Anne sütü almayan bebekler normalde aldıkları süt ya da mamalara devam edilmelidirler. Kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve mineraller, ağızdan alınan sıvılar, bağırsak florasını düzenleyen probiotik içeren tozlar kullanılarak giderilebilir.

Beslenmenin yeterli olduğu, çocuğun ayına uygun gereken kiloyu almasıyla anlaşılır. Bu nedenle çocuğunuzu düzenli aralıklarla sağlık kontrollerine getiriniz. Sağlık ocaklarımızda büyüme takipleri persentil (büyüme) grafikleriyle yapılmaktadır.

Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne sütünün yeterli olup olmadığını bir anne kendi başına da anlayabilir aslında. Uzmanların da önerileri ile aşağıda verdiğimiz maddeleri sırasıyla uygulayarak sütünüzün yeterli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 1. Anne sütü alan bebek her ay 500-600 gram kilo alıyorsa,
 2. Günde 6-8 kez bol miktarda açık renkli idrar yapıyorsa, süt miktarı yeterlidir.
 3. Eğer anne sütü yeterli değilse, bebek sık sık emzirilmelidir çünkü emzirdikçe süt miktarı artar.
 4. Emzirme sırasında bebek memeye doğru pozisyonda yerleştirilmelidir.
 5. Emziren anneler yeterli ve dengeli beslenmeli ve bolca sıvı tüketmelidir.
 6. Biberon ve yalancı emzik, bebeğin emme refleksinin azalmasına neden olabileceği için tercih edilmemelidir.
 7. Ek besinlere erken başlanmamalıdır.

Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

Anne sütü sağıldıktan sonra hijyenik şartlarda saklanabilir. Saklama için en uygun kaplar cam kaplardır. Alternatif olarak süt saklama poşetleri kullanılabilir.

Anne sütü cam kaplarda oda sıcaklığında (19-26°C) 3 saat, buzdolabının kapağında (+4°C) 3 gün veya derin dondurucuda (-18°C) 3 ay boyunca saklanabilir.

Oda sıcaklığında saklanan anne sütü direkt kullanılabilir. Buzdolabında veya derin dondurucuda saklanan anne sütünün oda sıcaklığında veya sıcak suda çözünmesi beklenmelidir. Ocak, fırın veya mikrodalgada çözünen anne sütü besleyicilik değerini yitirdiği akılda tutulmalıdır.

Anne Sütü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anne sütü ne zaman azalmaya başlar?

Anne sütü, genellikle ilk üç ayda yeterli gelir. Ancak bu dönemden sonra azalma meydana gelir. Bunun en büyük nedenlerinden biri emme refleksinin yetersiz olmasıdır.

Anne sütü iyi mi?

Anne sütü, bebekler için doğal bir koruyucudur. Özellikle enfeksiyona karşı koruması, anne ile bebek arasında bir sevgi bağını oluşturması, hastalıklardan koruması ve çene ile diş gelişimini desteklemesi, anne sütünün faydaları arasında yer almaktadır.

Anne sütü bebeğe nasıl yarar?

Anne süt, ilk 6 ay boyunca tek başına kullanılmalıdır. Bebeğin protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin ihtiyacını karşılar, bebeği enfeksiyonlara karşı koruma altına alır.

Anne sütü ne kadar sürede dolar?

Anne sütünün dolması, emzirme periyoduna bağlı olarak değişir. Düzenli olarak 3 saatte 20 dakika arayla bebeğini emziren bir annenin memeleri, biten 3 saatten sonra yeniden dolmaya başlar.

Bir memeden kaç ml süt çıkar?

Düzenli olarak beslenen ve bebeğini emziren anneler günde ortalama 600 ml. Süt üretir.

Anne sütünün yağlı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İlk defa emzirmeye başlayan annelerin sütü biraz daha sulu olur. Bebek emmeye devam ettikçe anne sütü de biraz daha katılaşmaya yani yağlanmaya başlar.

Anne sütü mü mama mı?

Uzmanların da onayladığı beslenme yöntemi elbette anne sütüdür. Bebeği hastalıklardan koruyan ve ilk 6 ay tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü, mamaya göre çok daha kaliteli ve doğaldır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılarımız

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]